Türk Vatandaşlarının Amerika'dan Tahliyesi

07-04-2020 - 4 minutes, 11 seconds -

Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi olarak nitelendirdiği, 7 Nisan itibariyle Dünya çapında 1.4 milyon kişiye ulaşmış ve 80 binden fazla can kaybına yol açmış COVID-19 virüsü ile karşı karşıyayız. Bu konuda Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülke ülkeler arası tüm hava, deniz ve karayolu ulaşımını kısıtlamakta ve bazen tamamen engelliyor. Böyle bir durum, anavatanı dışında yaşayan vatandaşları çeşitli zor durumlara bırakmakta ve çözüm arayışlarına itiyor. Aynı şekilde, Amerika'da yaşayan Türk vatandaşları da ülkelerine dönmek için yollar arıyor, Türkiye Cumhuriyeti'nden talepte bulunuyorlar.

Bu konuda pek çok yanlış anlaşılma ve bilgi kirliliği bulunmakta, hem yurtdışında bulunan vatandaşların haklı talepleri hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yaptığı çabalar malesef bu bilgi kirliliği ve yanlış anlaşılmalarla kirlenmektedir. Bu konuda yanlış anlaşılan birkaç konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışacağım.

Vatandaşlar Şu Anda Neden Dönemiyor?

Türkiye'nin 27 Mart 2020 tarihinde aldığı kararla tüm yurt dışı yolcu seferleri durdurulduğu için Amerika'da yaşayan Türk vatandaşları Türkiye'ye uçamamaktadır.

Vatandaşlar Neden Zamanında Dönemediler?

Bunun kısaca sebebi, virüsün hızlı yayılması ve bilinmez yapısı sebebiyle Türkiye'nin uçuş yasaklarını önceden bildirememesidir. Bu konuda, Türk Hava Yolları CEO'su Bilal Ekşi'nin 26 Mart 2020 tarihinde resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım örnek verilebilir:


26 Mart 2020 tarihinde Türk Hava Yolları, New York hattının iptal edildiğini ve sınırlı seferlerin Washington'dan devam edeceği bilgisini veriyordu. Ancak bundan bir gün sonra, Türkiye'nin aldığı kararla tüm yurt dışı uçuşları önceden haber verilmeksizin durduruldu:


Dönmeyi Bekleyen Ne Kadar Vatandaş Bulunuyor?

Bu sayıyı Amerika'da görev yapan Türk Büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımız biliyor ve takip ediyorlar. Ancak durumu anlayabilmek için sosyal medyada Türkiye'ye tahliye için haberleşmeyi amaçlayan bir grup Türk vatandaşının konsolosluklara gönderdiği listenin haritaya dökülmüş haline göz atabilirsiniz. Şu anda 200 üzerinde Türk vatandaşı, Amerika'dan anavatanlarına dönmek için bekliyor.